Eesti tõugu täkk – Ten E017 – müüdud

Eesti tõugu täkk – Ten E017 – müüdud

Ten on Key hobumajanduses sündinud hobune, kelle nimi (ten ingl k – kümme) tähistab seda, et ta on kümnes hobune, kes meie karja saabus. Ten on ühtlasi Key hobumajanduses aretatud hobustest esimene EHKASi (Eesti Tõugu Hobuse Kasvatajate ja Aretajate Seltsi) litsentseeritud sugutäkk ning Voore Tintini esimene litsentsi saanud järglane.

Ten on nii emalt kui isalt pärinud suurepärase iseloomu, olles selge peaga, usaldav, koostööaldis, rahulik, julge ja sõbralik täkk, kes on ka lihtsalt käsitletav. Välimuselt on Ten ilus korrektse kehaehituse, suurepärase ülesmäge liikumise ja väga hea tüübiga kollane hobune.

Tema head iseloomu näitab see, et kui me 2016. aastal Säreveres EHKASi eesti tõugu hobuste aastanäitusel käisime, käitus ta väga mõistlikult. Esimest korda treilerisse minnes kõndis ta usaldavalt omaniku järel ja pidas ka rahulikult ning leplikult vastu kogu treilerisõidu. Koos teiste täkkudega esitlusringis viibides oli ta suurepäraselt käsitletav ning väga viisakas. Loomulikult me hindame kõrgelt ka tema võimet kodus käekõrval märakarjast ilusasti mööda jalutada!
Teni aretaja ja omanik Key Kunman on öelnud

Tulevikus soovime, et Teni kasutataks sugutäkuna ning tahame temaga osaleda mitmevõistluses ja rakendispordis.

2016. aastal saavutas Ten EHKASi eesti tõugu hobuste aastanäitusel I auhinna. 2017. aasta kevadel on ta ratsastamisel Krista Raidmetsa juures Märjamaal. Ten on pakkuda soovijaile paarituseks.

Teni kirjeldus Eesti Hobuste Aastanäitusel 2017

 • Väga hästi väljendunud tõutüübiga, ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Täkutüüp samuti väga hästi väljendunud.
 • Ilus ilmekas pea, piisava pikkusega kael, tugev hästi lihastatud korrektne ülaliin ja selg, hea tagaosa ja väga hea laudja sügavus.
 • Esijalgade seis korrektne, veidi pikk sõrgats, liikumisel pisut koondvarbne. Tagajalgade seis kitsas, samuti pikk sõrgats ja koondkandne. Käigul pisut kerib, sammus eest kitsas ja sõuab, kohati rebasekäik. Tagant samuti sõuab.
 • Sadulas samm lühike ja seotud, vaba ratsmega paranes märgatavalt. Töötab hästi läbi selja. Astub piisavalt üle jälje.
 • Traavis sooviks näha suuremat lennufaasi. Vabaliikumisel traav rütmikas ja palju avaram ning kergem. Sadulas traav heas tasakaalus, kuid vabalt paranes märgatavalt.
 • Galopp veidi esiotsal, kuid 3a hobuse kohta piisav. Sadulas galopp heas tasakaalus. Vabalt paranes veelgi. Hüppel jääb seljast veidi jäigaks, aga korrektne hüppetehnika.
 • Sümpaatne, väga hea iseloomuga, kergesti käsitletav noor täkk. Liikumised saaksid olla lennukamad. Sadulas julge, kuulekas, koostööaldis ja tasakaalukas.

Teni kirjeldus Eesti Hobuste Aastanäitusel 2016

 • Väga hästi väljendunud kergemat tüüpi hobune. Vanuse kohta väga hästi väljendunud täkutüüp.
 • Ilus ja ilmekas pea. Kõrge kaela – keha liitumine. Hea rinnasügavus ja tugev rindkere. Keskmise pikkusega kael. Sooviks pikemat kaela. Hea turja, selja ja laudja pikkus. Pikem nimme. Turi joonistub hästi seljale. Tugev keha, õlg ja laudjas.
 • Jalgadel keskmise pikkusega sõrgats ja tugevad liigesed. Väheldased kabjad. Sooviks veidi kuivemat jalga. Esijalad veidi harkvarbsed. Tagajalgade seis korrektne. Käigul sammus sõuab eest, see paraneb traavis, aga käik jääb siiski kitsaks.
 • Samm elastne, korrektse rütmiga, piisava üleastumise ning hea selja tööga.
 • Traav jalgadest aktiivne, randmest ja kannast töötab hästi. Veidi rohkem võiks olla õlavabadust. Vähese õhufaasiga ning sooviks rohkem elastsust ja jõudu traavis. Pinge langedes samm pikeneb ja avardub.
 • Galopp suur, kerge ja maadhaarav. Jookseb ülesmäge, heas tasakaalus ja hea rütmiga. Hüppel kogenematu. Algul väga ebakindel, kuid parandab ennast hästi.
 • Väga tähelepanelik, tasakaalukas, kiire õppimisvõimega ja mõistlik täkk. Täna satub veidi stressi, aga liikudes läheb järjest paremaks. Kaaluda sugutäkuna kasutamist. Parandada koostööd inimesega. Iseloom ja materjal on head.

Teni ülevaatuse tulemused

 • Väga tõutüüpiline ilma märgatava võõrveresuse mõjuta kergetüübilisem eesti hobune. Kaheaastasena eakohaselt arenenud sugutüüp.
 • Ilmekas pea, suur silm, väga hea kukal ja pea-kaela ühendus, lai rind, väljendunud turi, väga hea ülaliin.
 • Jalad tugevate liigestega ning piisavalt tugevate sõrgatsitega. Esijalgade korrektsus sirgjooneline. Tagajalgadel kerge harkvarbsus. Käigul aimatav sõudmine tagajalgadel.
 • Samm avar, hea üleastumisega ning piisava selja tööga.  Veidi pinges, aga lõdvestudes on vähe elastsust.
 • Traav selge kahetaktilise rütmiga, mis säilib hästi, jõuline ja ülesmäge, aga elastsust võiks rohkem olla.
 • Galopp eelistatud allüür, väga hea rütm, tasakaal ja kandvus.
 • Ilmekas, väga hea rühiga, kaheaastasena hästi arenenud, ülesmäge hobune. Temperamentne ja tähelepanelik meeldiva iseloomuga noor täkk.

Ten on võistelnud mitmel aastal koolisõidus kuid sobib väga hästi ka takistussporti harrastavale sportlasele.

Teni ratsanik Marii Heleen Raidmets kirjeldab Teni järgmiselt: Ten on väga mõistlik, õpib kiiresti. Hetkel sõidab A skeeme. Kodus harjutame L taset (õlad sees, sääre eest ära, kontrad). Head kolm allüüri ja piltilus välimus. (2019)

Vaata Teni tulemusi ratsanetis

Eesti Hobuse Teni andmed

Staatus
Müüdud
Sugu
täkk
Sünniaeg
25.05.2014   (10 aastane)
UELN
233002100240714
Hobuslaste register
Värvus
Kollane
Mõõdud
142 - 169 - 18
Asukoht
Ratsastamisel Märjamaal, Sipas
Omanik
OÜ Key, Pärnu mnt 234, Tallinn, 11624
Kasvataja
OÜ Key, Araka talu, Kohila, Raplamaa
Tulemused
 • 18.11.2017 - Eesti Hobuste Aastanäitus 2017, Särevere - Tüüp 8.5 / Keha 8.5 / Jalad 7.0 / Samm 7.5 / Traav 7.0 / Galopp/hüpe 8.0 / Üld 8.5
 • 17.09.2016 - Aastanäitus 2016, Särevere, Järvamaa - Hüpe 8.0 / Jalad 7.0 / Keha 8.5 / Samm 7.5 / Traav 7.5 / Tüüp 9.0 / Üld 8.0 - 1.auhind
 • 08.09.2016 - Raplamaa piirkondlik ülevaatus, Kohila - Galopp 8.0 / Jalad 8.0 / Keha 8.5 / Samm 8.0 / Traav 8.0 / Tüüp 8.0 / Üld 8.5

Eesti Hobuse Teni isa

Teni isa Voore Tintin 869E (isa Tommi 698 E, ema Adeelia 3860 E, emaisa: Ando 537 E ) on litsentseeritud sugutäkk. Sündinud 02.06.2010, turja kõrgus 147cm, värvus kollane. Tintin saavutas 2012. aastal EHSi eesti tõugu noorhobuste üleriigilistel jõudluskatsetel I auhinna.  2014. aastal omistati Tintinile Toris hobuste sõidu ja veokatsetel eesti tõugu noorhobuste kahevõistluses I koht. Tintini isa Tommi on üks kahest elus olevast otsesest Tuki järglasest, kes oli pikka aega Taube liini ainus jätkaja.


Eesti Hobuse Teni ema

Teni ema Tiivi 430E (isa Topper 596E, ema Rosiina 4080E, emaisa Rotser 742E) on sündinud 31.03.2009, raudjas mära, turja kõrgusega 144 cm. Tiivi saavutas 2012. aastal EHSi eesti tõugu noorhobuste üleriigilistel jõudluskatsetel I auhinna. Tiivi annab oma varssadele edasi oma suurepärast iseloomu. Tiivi sugupuust veel niipalju, et tema Saaremaalt Tõllustest pärit isa Topper käis nii adra kui ree ees, sobis ratsutamiseks algajatelegi ning sai 1999. aastal kuulsaks sellega, et tema hooleks usaldati laulupeotule vedamine. Topper paistis silma väga erilise tumevõigu värvusega. Pole võimatu, et mõni Tiivi või Tihvani järeltulijaist selle värvuse taas meie ette toob! Põnevaid värvusi kannab see mära oma vereliinides kaasas veelgi: Tiivi emaisa Rotser oli hõbegeeniga kõrb ja omakorda tema isa, kuulus Rokkar 713E oli hõbemust, müstilise hõbedase saba ja lakaga säravmust täkk. Saarlased ütlesid vanasti sellise värvuse kohta “Kärla sinine”, see nimi tulenes kohast Saaremaal, kus seda värvi hobuseid kõige enam sündis. Täiesti ebamaine värvus!


Sugupuu

Võta julgelt meiega ühendust

Sulle pakkus Eesti hobune Teni huvi? Võta julgelt ühendust ja räägime Tenist täiendavalt edasi. Tule kohale ja too talle porgandit.

Helista julgelt: 512 9686 (Key)

Eesti hobuse Teni videod

Eesti hobuse Teni galerii