Eesti tõugu täkk – Tarpan

Eesti tõugu täkk – Tarpan

Tarpan on Key hobumajanduses sündinud eesti tõugu täkk, kes on mära  Alma 4299E teine varss. Tarpan on sarnaselt oma ema Almale ja vanaisa Apollole silmatorkava hiirja värvusega. Tema nimi Tarpan, mis tähendab metshobust, viitabki tema metshobustele omasele hiirekarva välimusele.

Märkimisväärne on seegi, et tal on küll laubal täht, kuid jalgadel valged märgised puuduvad. Võik geen teeb mustast hiirekarva ehk hiirja hobuse. Hiirjas on ulukvärvus ehk ürgvärvus, mille ülesandeks on anda hobusele maastikuga kokkusulav kaitsevärvus. Peale värvuse on Tarpan emaliinist pärinud ka tüübi, olles kerge, nõtke, graatsiline, veidi pikema kerega ja sportlik.

Tarpan on sõbraliku iseloomuga, selline usaldav ja rahulik, ometi ka uudishimulik. Ilmselgelt on ta pärinud ema Alma mõnusa iseloomu, olles seetõttu kergesti käsitletav.

Eakohaselt arenenud, laseb kapju värkida ja päitseid pähe panna, oskab jalutusnööri otsas käia.

Tarpan on 2018 aastal tunnustatud EHKASe poolt kolmeks aastaks. EHKAS otsus: hea tüübiga, võimekas täkk. Paaride valikul silmas pidada jalgade ja käigu korrektust. Tunnustada kolmeks aastaks.

Tarpani kirjeldus Eesti Hobuste Aastanäitusel 2017

 • Hästi väljendunud, tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp hästi väljendunud.
 • Heade proportsioonidega. Õrn konstruktsioonilt. Ilus pea, hea kael, pehmepoolne selg, hea turi ja head liitumised. Hetkel tagakõrge.
 • Väikeste kabjadega jalad. Lühem esijalg. Esijalgadel pehme sõrgats ja taatsirandmelisus. Tagajalgade seis korrektne. Käik eest veidi kitsas ja tagant väga kitsas, aga piisavalt korrektne ja sirgjooneline.
 • Samm keskmise pikkusega, hea üleastumise ja seljakasutusega. Sooviks rohkem elastsust.
 • Traav avar, ülesmäge, elastne ja hästi tagaosa hõivav.
 • Ei tahtnud galoppi näidata. Kui näitas, siis ülesmäge ja ennast kandev. Veidi kartlik. Hüppel uje ja ei näita hüpet.
 • Hästi ilmekas, sümpaatne, tähelepanelik, terane ja spordi perspektiiviga täkk. Täna veidi ettevaatlik ja kogenematu.

Tarpani ülevaatuse tulemused

 • Tõutüüpiline, ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti hobune. Sugutüüp ei ole kahe aastasena veel selgelt välja arenenud.
 • Avar pea-kaela ühendus, pikem kukal, hea pikkusega kael. Head liitumised. Selgete pikkade joontega, hästi joonistunud ülaliin ja selgelt väljendunud turi. Hetkel tagakõrge.
 • Väga head kabjad, kuiv veidi väheldased liigesed jalgadel. Esijalgade seis korrektne aga veidi kitsas. Tagajalgadel kerge harkvarbsus. Käik sirgjooneline, eest ja tagant kitsas. Paraneb traavis, jookseb randmest välja.
 • Samm pikk, suure üleastumisega, hea elastsusega ning töötab läbi selja.
 • Traav eest väga avar, suur ja hea impulsiga ning heas tasakaalus.
 • Galopp on edasiviiv, selge rütmiga, suur ja heas tasakaalus. Võiks hõivata paremini tagaosa.
 • Kahesena veel välja arenemata. Heade eeldustega tarbehobune. Võimalusel katsetada spordis. Julge ja hästi alluv. Koostöövalmis. Värvuselt hiirjas sebroidsete märgistega. Soovitav näidata uuesti 3-aastasena.

Eesti Hobuse Tarpani andmed

Staatus
Broneeritud
Tarpan on EHKASe tunnustatud sugutäkk kolmeks aastaks (2018-2021)
Sugu
täkk
Sünniaeg
09.06.2015   (3 aastat 6 kuud)
Värvus
Hiirjas
Mõõdud
142 – 161 – 18
Asukoht
Kohila tall, Kohila vald, Raplamaa
Omanik
OÜ Key, Pärnu mnt 234, Tallinn, 11624
Tulemused
 • 15.09.2017 - Raplamaa piirkondlik ülevaatus, Kohila - Galopp 8.0 / Jalad 7.0 / Keha 7.5 / Samm 8.0 / Traav 9.0 / Tüüp 7.5 / Üld 8.0
 • 18.11.2017 - Eesti Hobuste Aastanäitus 2017, Särevere - Tüüp 8.0 / Keha 7.5 / Jalad 7.0 / Samm 8.0 / Traav 8.5 / Galopp/hüpe 7.5 / Üld 7.5

Eesti Hobuse Tarpani isa

Tarpani isa Voore Tintin 869E (isa Tommi 698 E, ema Adeelia 3860 E, emaisa: Ando 537 E ) on litsentseeritud sugutäkk. Sündinud 02.06.2010, turja kõrgus 147cm, värvus kollane. Tintin saavutas 2012. aastal EHSi eesti tõugu noorhobuste üleriigilistel jõudluskatsetel I auhinna.  2014. aastal omistati Tintinile Toris hobuste sõidu ja veokatsetel eesti tõugu noorhobuste kahevõistluses I koht. Tintini isa Tommi on üks kahest elus olevast otsesest Tuki järglasest, kes oli pikka aega Taube liini ainus jätkaja.


Eesti Hobuse Tarpani ema

Tarpani ema Alma 4299E (isa Apollo 778E, ema Rosiina 4080E, emaisa Rotser 742E) on hiirja värvusega 2010. aastal sündinud suuremat kasvu mära, turja kõrgusega 148 cm. Alma on sportlikumat tüüpi ja suurepärase iseloomuga ning väga hea liikumisega.  Alma isa Apollot loetakse üheks parima liikumisega eesti tõugu sugutäkuks Eestis, millest annab tunnistust seegi, et Apollo võistleb väga edukalt koolisõiduvõistlustel. Oma hea liikumise on ta pärandanud ka oma järglastele. Alma ema Rosiina annab samas jälle oma järglastele edasi oma suurepärast iseloomu. Key hobumajanduses on kolm Rosiina järglast (Alma, Tiivi ja Rita), kellel kõigil on vastupandamatult hea iseloom, mille edasi kandumist aretuses on aretajal suur rõõm jälgida.


Sugupuu

Võta julgelt meiega ühendust

Sulle pakkus Eesti hobune Tarpani huvi? Võta julgelt ühendust ja räägime Tarpanist täiendavalt edasi. Tule kohale ja too talle porgandit.

Helista julgelt:  512 9686 (Key)

Kuidas hiirekarva eesti hobune Tarpan Sulle tundub?  Tule kohale, et veenduda, kas Tarpan on Sinu Hobune.

Eesti hobune Tarpan galerii

Meil on veel palju teisi toredaid eesti tõugu hobuseid. Tutvu ka nendega!

Eesti hobune on väike, väle, vastupidav ja vähenõudlik, kuid kõige parema kaaslase ja lemmiku teeb „eestlasest“ hobuse sümpaatne iseloom. Ei ole selles suurte sporthobuste pretensioonikust ega raskeveohobuste ükskõiksust, eesti hobune on elav, elurõõmus ja asjalik, sõbralik ja suure töötahtega.

Tutvu meie täkkudega

Eesti tõugu täkk – Ten

Ten on Key hobumajanduses sündinud hobune, kelle nimi (ten ingl k – kümme) tähistab seda, et ta on kümnes hobune, ...
Loe Edasi

Eesti tõugu täkk – Tarpan

Tarpan on Key hobumajanduses sündinud eesti tõugu täkk, kes on mära  Alma 4299E teine varss. Tarpan on sarnaselt oma ema Almale ...
Loe Edasi

Eesti tõugu täkk – Voore Tintin 869E

Voore Tintin on Key hobumajanduse esimene hobune, kes osteti 2011. aastal. Kui Key hobumajanduse perenaine Key noorena Jägala tallides ratsutamas ...
Loe Edasi

Eesti tõugu täkk – Trühvel

Trühvel on täkk, kes on sündinud Key hobumajanduses. Ta on kogenud eesti tõugu mära Ruupia neljas varss. Trühvel on kollast ...
Loe Edasi

Vaata lisaks

Kas tunned huvi ka meie müügis olevate hobuste vastu? Leia need kiirelt:

Key Hobumajandus: müügis Eesti hobused